Svět peruánských bylin

Některé léčivé rostliny And a Amazonie

                                                                  


 

   
MARCO 


Vyslovuje se : Marko

LATINSKÝ NÁZEV: Ambrosia peruviana

POUŽÍVANÉ ČÁSTI ROSTLIN

Ve fytoterapii se využívá nadzemní část rostliny. 


LÉČEBNÉ ÚČINKY

protizánětlivé, antirevmatické, tonizující, analgetické, sedativní, myorelaxační, antiastmatické, preventivní při Parkinsonově, Alzheimerově nemoci a roztroušené skleróze

POUŽITÍ V TRADIČNÍ PERUÁNSKÉ MEDICINĚ  NA
  • revmatismus, artritida, artróza, zánět  kloubů, 
  • bronchitida, astma, 
  • nervové problémy, hysteria, neuróza, neklid, úzkosti, migréna, bolesti hlavy 
  • normalizace menstruace, menstruační křeče, 
  • bolesti žaludku, střevní paraziti,
  • jako podpůrný prostředek u Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby a roztroušené skleróze.


KRÁTKÝ POPIS ROSTLINY A VÝSKYT
Marco je známé v Peru jako rituální rostlina s mnohaletou historií. Jej charakteristickou vlastností je intenzivní vůně. Marco to jednoletá rostlina rostoucí v malých keřích. Dosahuje výšky 50 až 100 cm. Lodyhy jsou pokryty jemnými chloupky, listy jsou oválné, až 10 cm dlouhé, květy bílé nebo žlutavé. V Peru si oblíbila mista v blátivém okolí řek, ale můžeme ji nalézt i v Andách, ve výškách 2.700 až 3.300 m.n.m., tak i na okrajích pralesa. Dodnes je Marco v některých oblastech Peru součástí fyzické i duševní očisty, v rámci lidové medicíny a očistných rituálů spojených s tamějšími kulturními zvyklostmi. Marco bylo i stálým společníkem v případě nemoci na cestách. Rostlina je známá také pod názvy altamisa, artemisa, marrco, marcju.    

VÍCE INFORMACÍ

Peruánská lidova medicína doporučuje pití odvarů při bolestech hlavy a migrénách, jako tonikum k uklidnění nervového systému, při hysterii a při neurozách a neuralgických potížích.
Pomáhá i při léčbě bronchitidy, astma, léčbě revmatismu, artritidy, zánětech kloubů,
svalových křečích (také jako obklady), při chorobách z nachlazení a horečkách, bolestivých menstruacích. Odvar v podobě obkladů přináší úlevu při zánětech, revmatismu a při svalových křečích. Nejnovější vyzkumy vědeckých týmů ukazují že látky obsažené v Marco mohou pomáhat při neurodegenerativních chorobách takových jako je Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba a roztroušená skleróza. Odvary nebo výluhy z Marco se doporučují  také při zánětlivém onemocnění pokožky. V Peru jsou i masti z Marco, které se používají jako protizánětlivý a protirevmatický lék a také v případech křečí. Pára vycházející z odvaru a kouř z pálené rostliny je prostředkem odpuzujícím hmyz, a také jako vykuřovadlo - dezinfekce místnosti. V místním potravinářském průmyslu se marco přidává do pálenek.


 ZPŮSOB POUŽITÍ A NEJČASTĚJŠÍ DÁVKOVÁNÍ

3-5 gramů byliny zalít cca 700 ml studené vody a od chvíle dosažení varu vařit na malém ohni 5-10 minut. Odcedit. Pít 3x denně 1 sklenku. Terapeutická dávka je 6-10 g.

VEDLEJŠÍ ÚČINKY
U osob s citlivostí na obsažené látky se může v ojedinělých případech dostavit alergická reakce s kožními projevy (alergická dermitida nebo fotosenzibilita).

ZAJÍMAVOSTI
Inkové používali tuto rostlinu při balzamování těl zemřelých.
V současnosti je užívána šamany jako magická rostlina.
Pára vycházející z odvaru a kouř z pálené rostliny je prostředkem odpuzujícím hmyz.


 

ZDROJ 
Plantas Medicinales Nativas del Peru, PALACIOS VACCARO W.J., Concytec, Lima, Perú, 1997,  
De Salvia y Toronjil - Guía de Medicina Natural para la Salud de la Mujer, VARGAS L., VARGAS R., NACCARATO P., Ed. Gráfica Bellindo, Lima, Perú, 1995,
 Amazonian Ethnobotanical Dictionary, DUKE A.J., VASQUEZ R., C.R.C. Press, Boca Raton, USA, 1994,
Diccionario enciclopedico de plantas utiles del Perú, BRACK EGG A., CBC – Centro de Estudios Regionales Andinos «Bartolomé de Las Casas» , Cuzco, Perú, 1999 , ISBN 9972-691-21-0
Vocabulario de los nombres vulgares de flora peruana, SOUKUP J. SDB, Editoria Salesiana, Lima, Pe